Fairafric, choklad med macadamia och karamell, vegan, ekologisk
- 44 SEK
Lagersaldo:
2
Bäst före oktober 2026.
Denna Fairafric choklad, Macadamia & Karamell, är vegansk, ekologisk och Fair Trade. Den lätt mörka chokladen (57%) är blandad med rostade bitar av macadamianöt och karamell. En krämig och nötig njutning med en hint av sötma. Macadamianötter har en mild smak, de är hälsosamma och deras sockerhalt är låg.
Fairafric är en kvalitetschoklad som ger en extra härlig smakupplevelse. Det veganska chokladkakorna har en miljövänlig förpackning, designen är inspirerad av traditionella östafrikanska textilmönster. Perfekt som liten present, inte bara till veganer.
Kakaohalt 57%.
Vikt: 80 g
Vegansk
Ingredienser: Kakaomassa, rårörsocker, rostade bitar av macadamianöt, kakaosmör, karamell (rårörsocker, kakaosmör).
Kan innehålla spår av mjölk, jordnötter, andra nötter och mandel.
- Ursprung: Ghana (kakao), Mocambique (rörsocker), Burkina Faso (cashewnötter),
- Producent/Importör: Fairafric
- Certifiering: Fair Trade, EU-ekologisk, klimatneutral
Fairafric - from tree to bar made in Ghana
Fairafric är den första rättvist producerade kvalitetschokladen som produceras komplett, from tree to bar, i Ghana. Den produceras med solenergi. När du köper denna goda choklad från Fairafric bidrar du till att
- skapa fler arbetstillfällen och kvalificerade jobb utanför jordbrukssektorn i en ländlig region i Ghana.
- en större andel av intäkterna stannar i Ghana.
- kakaoodlarna garanteras ett pris högre än världsmarknadspriset.
Fairafrics högställda mål uppfylls. Fairafric fokuserar inte bara på att minska CO2-utsläppen utan även på jordens bördighet, på vattenresurser, hög biologisk mångfald av växter och djur.
