Zotter, Cognac+Coffee, mörk kaffecouvertyr, pralin, ekologisk
- 67 SEK
Lagersaldo:
1
Bäst före april 2026.
Zotter Cognac + Coffee/Kaffee är en kaffecouvertyr i utsökt kvalitet. Den är fylld med konjakkräm. Konjaksmaken förstärker den mörka chokladganachens fylliga och intensiva smak. Och eftersom konjaksmaken avslutas med toner av rostat kaffe består överdraget på denna chokladpralin perfekt passande av ett överdraget med kaffecouvertyr. Därmed avrundas smakupplevelsen. Kaffebönorna är Arabica-bönor från höglandet i Mexiko och Colombia. Kaffet har rostats i Zotters eget rosteri.
Innehåll: 70 g.
Obs! Innehåller alkohol.
Ingredienser: Rårörsocker, kakaomassa, kakaosmör, Cognac, GRÄDDMJÖLKspulver, stärkelsesirap, SMÖR, MJÖLK, malda kaffebönor (1%), VASSLEpulver, SKUMMJÖLKspulver, helrörsocker, kaffepulver (0,1%),emulgeringsmedel SOJAlecitin, stensalt, äkta vaniljpulver, kardemumma.
Kan innehålla spår av jordnötter, nötter, mandlar, ägg, soja, gluten och sesam.
Förvaras torrt och svalt.
- Producent/Importör: Zotter
- Certifiering: Fair Trade, EU-ekologisk.
Zotter: utsökta chokladkakor, ekologiska och Fair Trade
Zotter är en chokladmanufaktur i Österrike. Familjeföretaget grundades för 40 år sen och har utvecklats till en av världens allra främsta chocolatiers. Företaget komponerar många oväntade, spännande smaker, flera av dem har blivit prisbelönade. Chokladens exklusiva kvalitet och de kreativa produktidéerna är uppskattade bland chokladälskare i Europa och USA.
Från "Bean to Bar", dvs från kakaobönorna till den färdiga produkten, satsar Zotter genomgående på hållbarhet och Fair Trade. Inte bara kakaobönorna utan så långt det är möjligt är alla ingredienser ekologiska och rättvist handlade.
Endast de bästa kakaobönorna köps direkt från småbönder i Latinamerika, Madagaskar, Togo och Kongo. Där växer kakaoträden i blandkultur vilket är gynnsamt för miljön och för människorna. Zotter betalar ett kilopris långt över det aktuella marknadspriset.